Changes between Version 4 and Version 5 of QCG_PL-Grid

Show
Ignore:
Timestamp:
09/06/11 11:37:46 (13 years ago)
Author:
piontek
Comment:

--

Legend:

Unmodified
Added
Removed
Modified
  • QCG_PL-Grid

    v4 v5  
    11[[PageOutline]]  
    22 
     3= Opis Infrastruktury = 
    34Infrastruktura !QosCosGrid jest zestawem zintegrowanych, wysoce wydajnych usług i narzędzi dostępowych do zarządzania zasobami i zadaniami w wieloklastrowych i gridowych środowiskach obliczeniowych. !QosCosGrid wspiera różne scenariusze dla aplikacji dużej skali, w tym aplikacji równoległych, aplikacji parametrycznych oraz złożonych aplikacji typu workflow. Usługi !QosCosGrid umożliwiają logiczne scalenie zasobów obliczeniowych pochodzących z wielu klastrów w jeden rozproszony system obliczeniowy. Pozwala to na skrócenie czasu oczekiwania na przydział zasobów oraz na uruchamianie różnego typu zadań obliczeniowych o wymaganiach przekraczających możliwości pojedynczego klastra. Poprzez wykorzystanie zaawansowanych mechanizmów rezerwacji zasobów z wyprzedzeniem, usługi !QosCosGrid gwarantują użytkownikowi wymaganą jakość usług obliczeniowych (ang. Quality of Service), w tym czas wykonania zadania. Usługi !QosCosGrid zostały w pełni zintegrowane z infrastrukturą PL-Grid umożliwiając polskiemu środowisku naukowemu, dzięki dziedzinowym rozwiązaniom portalowym, intuicyjny i łatwy dostęp do zasobów polskiego gridu obliczeniowego. 
    4 Dostępne zasoby 
    55 
     6= Dostępne zasoby = 
    67Obecnie usługi !QosCosGrid wdrożone są w następujących ośrodkach projektu PL-Grid: 
    78    * Poznańskim Centrum Superkomputerowo Sieciowym - PCSS (klaster reef). 
     
    1011    * Akademickim Centrum Komputerowym - Cyfronet AGH (klaster Zeus) 
    1112 
    12 O dostęp do usług !QosCosGrid wystarczy aplikować tylko raz, globalnie dla całej infrastruktury PL-Grid. Dostęp do zasobów przyznawany jest na poziomie każdego ośrodka przez lokalnego administratora zasobów. Po zakończeniu procedury użytkownik otrzyma dostęp do zasobow wszystkich ośrodków udostępniających zasoby poprzez usługi QosCosGrid, dla których lokalni administratorzy zaakceptowali wniosek. 
    13  
    14 === Wymagania wstępne === 
     13= Wymagania wstępne = 
    1514Aplikowanie o dostęp do usług !QosCosGrid, oraz ich późniejsze używanie jest możliwe dla osób, które: 
    1615  * posiadają konto w [[http://portal.plgrid.pl/ |portalu PL-Grid]] - procedura zakładania konta została opisana [[https://wiki.plgrid.pl/doku.php?id=pakiet5:nowy_podrecznik:zakladanie_konta_w_portalu_pl-grid |tutaj]], 
     
    1817  * wystąpiły o dostęp do infrastruktury QCG i zostały zaakceptowane przynajmniej w jednym ośrodku. 
    1918 
    20 === Procedura uzyskania dostępu === 
     19= Procedura uzyskania dostępu = 
     20O dostęp do usług !QosCosGrid wystarczy aplikować tylko raz, globalnie dla całej infrastruktury PL-Grid. Dostęp do zasobów przyznawany jest na poziomie każdego ośrodka przez lokalnego administratora zasobów. Po zakończeniu procedury użytkownik otrzyma dostęp do zasobow wszystkich ośrodków udostępniających zasoby poprzez usługi QosCosGrid, dla których lokalni administratorzy zaakceptowali wniosek. 
     21 
    2122Procedura wystąpienia o dostęp do usług !QosCosGrid sprowadza się do wybrania w portalu PL-Grid (http://portal.plgrid.pl/) akcji „aplikuj o usługę” w wierszu o etykiecie „Dostęp do !QosCosGrid”. Przycisk ten dostępny jest po zalogowaniu w zakładce „Moje Konto”. 
    2223 
    23 === Narzędzia dostępowe === 
     24= Narzędzia dostępowe = 
    2425 
    2526Obecnie dla użytkowników platformy PL-Grid przygotowaliśmy następujące narzędzia zbudowane w oparciu o usługi !QosCosGrid: 
    26  
    2727    * tekstowy klient (dostepny z wiersza poleceń) - maszyna dostępowa do infrastruktury QCG: qcg.man.poznan.pl (użytkownik i hasło takie jak w portalu PL-Grid), 
    2828    * portal naukowy z dziedziny nanotechnologii, dostępny pod adresem http://nano.man.poznan.pl/, będący graficznym interfejsem do aplikacji ABINIT, 
    2929    * aplikację QCG-Icon umożliwiającą zlecenie skryptów napisanych w języku MATLAB wprost z lokalnego komputera działającego pod kontrolą systemu WINDOWS. 
    30  
    31