Parametry zlecenia

Na tej stronie dość obszernie opisano parametry jakie mogą być zdefiniowane przy zlecaniu zadań z poziomu QCG-Now. Należy podkreślić, że ustalanie większości parametrów jest opcjonalne. W najprostszych przypadkach niezbędne może okazać się jedynie określenie plików wejściowych dla aplikacji (lub skryptu do wykonania), upewnienie się co do wybranej aplikacji i ewentualnie zmiana wymagań zasobowych. Tam gdzie jest to możliwe, oprogramowanie automatycznie dobierze najlepsze lub domyślne wartości.

Dla większości parametrów QCG-Now dostarcza listę predefiniowanych wartości do wyboru, które są zależne od aktualnego stanu infrastruktury.

Ponadto należy mieć na uwadze, że parametry już wybrane mają wpływ na dostępne możliwości wyboru innych parametrów. Innymi słowy wybór jednego parametru zawęża możliwość wyboru kolejnych. Przykładowo aplikacja NAMD może być dostępna na zasobach eagle, galera i zeus, jednak wersja 2.8 tej aplikacje może być już dostępna tylko na zasobie zeus.

Pliki

Zakładka Pliki umożliwia zdefiniowanie jakie pliki i katalogi mają zostać wykorzystane w zadaniu. Składa się z dwóch paneli: panelu eksploratora oraz listy wybranych elementów. Wybór pliku następuje poprzez przeciągnięcie go myszką z wbudowanego lub zewnętrznego eksploratora plików do panelu z listą plików wybranych (ang. drag&drop).

Domyślnie pierwszy wybrany plik traktowany jest jak główny plik wejściowy do aplikacji. Można to zmienić klikając na innym pliku prawym klawiszem myszy i wybierajac opcję Ustaw jako plik główny z menu kontekstowego.

Wybór plików do użycia w zadaniu
  1. Przycisk opcji widoku eksploratora. Pozwala na zdefiniowanie jakie pliki mają być widoczne w eksploratorze.
  2. Panel eksploratora. Pozwala na przeglądanie dostępnych systemów plików. Umożliwia także definiowanie zakładek do często używanych katalogów. W celu utworzenia zakładki należy kliknąć prawym klawiszem myszy na wybranym z zasobów katalogu.
  3. Panel wybranych plików. Wybrane pliki i katalogi zostaną użyte w zlecanym zadaniu.
  4. Opcje związane z obsługą plików wyjściowych. Pliki mogą być automatycznie pobierane lub pozostawione na zasobie.

Parametry

Do ustawienia głównych parametrów dla zlecanego zadania służy zakładka Parametry. Należy zwrócić uwagę na możliwość zlecenia wybranego pliku głównego lub wpisania skryptu, który niejawnie zostanie użyty jako plik główny dla wybranej aplikacji.

Główne parametry uruchomienia zadania
  1. Aplikacja jaka zostanie użyta do wykonania obliczeń. Jako aplikację należy traktować jeden z dwóch zapisów: NAZWA_APLIKACJI (gdy nie zależy nam na wersji aplikacji) lub NAZWA_APLIKACJI/WERSJA (gdy zależy nam na wyborze konkretnej wersji).
  2. Nazwa zadania. Parametr pomocniczy, który po zleceniu zadania pozwala na jego łatwą identyfikację wśród innych zadań. Możliwe jest wykorzystanie predefiniowanych zmiennych, które przy wyświetlaniu informacji o zadaniu będą automatycznie zastępowane określonymi wartościami. Dostępne są następujące zmienne: $APPLICATION, $GRANT, $MAIN_FILE, $RESOURCE, $QUEUE, $NODES, $CORES_PER_NODE, $PROCS_PER_NODE, $WALLTIME, $MEMORY.
  3. Grant obliczeniowy. Należy wpisać grant, który powinien być użyty do wykonania obliczeń. Jeśli grant nie zostanie podany, podjęta będzie próba użycia grantu zdefiniowanego w infrastrukturze jako domyślny. Jeśli grant domyślny nie istnieje, oprogramowanie zwróci błąd.
  4. Typ zlecenia zadania. Dla uruchomianej aplikacji można podać plik główny lub alternatywnie skrypt do wykonania.
  5. W zależności od wybranego typu zlecenia: kontrolki umożliwiające wybranie pliku głównego dla aplikacji (powiązane z zakładką Pliki) lub kontrolki umożliwiające wpisanie skryptu.
  6. Argumenty dla uruchamianej aplikacji.
  7. Zmienne środowiskowe w formacie NAZWA_ZMIENNEJ=WARTOŚĆ_ZMIENNEJ
  8. Skrypt preprocessingu, który będzie wykonany bezpośrednio przed uruchomieniem wybranej aplikacji.
  9. Skrypt postprocessingu, który będzie wykonany bezpośrednio po zakończeniu wykonywania wybranej aplikacji.

Wymagania

Zakładka Wymagania pozwala na określenie szczegółowych wymagań zadania. W szczególności pozwala na określenie czy aplikacja ma być uruchomiona równolegle.

Specyfikacja wymagań zadania
  1. Zasób na jaki zadanie ma trafić. Jeśli nie zostanie wybrany, przydział będzie automatyczny.
  2. Kolejka do której ma trafić zadanie. Jeśli nie zostanie podana, zadanie trafi do kolejki domyślnej.
  3. Typ obliczeń: sekwencyjne (dla zadań uruchamianych tylko na jednym rdzeniu) lub równoległe. Parametry dla zadań równoległych opisano w pkt. 4, 5 i 6.
  4. Wymagana liczba węzłów, na których zadanie powinno zostać uruchomione.
  5. Wymagana liczba rdzeni na jednym węźle.
  6. Liczba procesów jakie zostaną uruchomione na jednym węźle (domyślnie taka sama jak liczba rdzeni na węzeł).
  7. Limit czasu dla obliczeń (tzw. wallclock time).
  8. Sumaryczny limit pamięci wymaganej przez zadanie.
  9. Nazwy wymaganych licencji dla oprogramowania.
  10. Wymagane parametry węzłów, np. gpgpu
  11. Identyfikator rezerwacji, w ramach której zadanie powinno się uruchomić.
  12. Lista modułów, które muszą znajdować się na zasobie na który trafi zadanie.

Monitorowanie (powiadomienia)

W zakładce Monitorowanie istnieje możliwość zadeklarowania chęci otrzymywania powiadomień o postępie w wykonywaniu zadania i stanu obliczeń. Powiadomienia mogą być wysyłane jako wiadomości E-Mail lub XMPP na wskazane w konfiguracji programu adresy. W przypadku chęci otrzymywania powiadomień protokołem XMPP konieczne jest dodanie do kontaktów nadawcy: qcg-notification@plgrid.pl

Z poziomu zakładki Monitorowanie można również wybrać opcję monitorowania zadania w portalu QCG-Monitoring.

Opcje powiadomień i monitorowania
  1. Notyfikacje stanu. Jeśli opcja zostanie włączona, użytkownik będzie otrzymywał notyfikacje o uruchomieniu i zakończeniu zadania.
  2. Notyfikacje wyjścia. Jeśli opcja zostanie włączona, użytkownik będzie otrzymywał notyfikacje zawierające fragmenty z wyjścia (stdout) uruchomionej aplikacji.
  3. Wzorzec dla notyfikacji wyjścia. Opcja ta może zostać wykorzystywana do ograniczenia danych przesyłanych w notyfikacji. Wprowadzona wartość zostanie zinterpretowana jako:
    • wyrażenie regularne, którego spełnienie dla danej linii spowoduje dołączenie tej linii do notyfikacji - jeśli nie zostanie przesłany plik o takiej samej nazwie jak wartość wyrażenia,
    • uruchomienie skryptu, którego wyjście będzie dołączone do notyfikacji - jeśli zostanie dołączony plik o takiej samej nazwie jak wartość wyrażenia.
  4. Okres pomiędzy kolejnymi uruchomieniami procedury monitoringu (w minutach). Pozwala określić sugerowaną częstotliwość z jaką mają być wysyłane notyfikacje. Wiadomość wysyłana jest tylko w przypadku stwierdzenia zajścia zmiany od poprzedniego wysłania.
  5. Monitorowanie wykonania zadania w portalu QCG-Monitoring. Jeśli opcja zostanie włączona, informacje o postępie wykonywania zadania będą przesyłane do dedykowanego portalu, w celu ich ustrukturyzowanego wyświetlenia za pomocą elementów tekstowych i graficznych. Dla wybranych aplikacji QCG-Monitoring oferuje predefiniowane szablony monitorowania, które generują odpowiednie dla danej aplikacji elementy strony www, np. tabele, wykresy lub obrazy.
  6. Okres pomiędzy kolejnymi uruchomieniami procedury monitoringu (w minutach). Sugerowana częstotliwość z jaką mają być przesyłane dane do portalu QCG-Monitoring.