Konfigurator

Nim rozpoczniemy pracę z QCG-Now wymagane jest przeprowadzenie wstępnej konfiguracji tego narzędzia. Wstępna konfiguracja odbywa się z poziomu okna konfiguratora. Poniżej zaprezentowano poszczególne kroki wraz z objaśnieniem.

  1. Informacja powitalna

  2. Określenie identyfikatora programu QCG-Now

    Należy podać ciąg znaków jednoznacznie identyfikujący instalację QCG-Now. Identyfikator ten będzie wykorzystywany do powiązania zlecanych zadań z konkretnym komputerem (w zasadzie konkretnym użytkownikiem komputera). Ponadto identyfikator QCG-Now pozwala na pełne odzyskanie informacji o zleconych zadaniach w przypadku uszkodzenia lub usunięcia takiej informacji z lokalnego systemu plików komputera użytkownika.

  3. Określenie domeny konfiguracyjnej

    Należy wybrać jedną z dostępnych domen konfiguracyjnych. Domena dostosowuje wstępne ustawiania programu do wykorzystywanego środowiska e-Infrastruktury lub projektu. Użytkownicy infrastruktury PLGrid powinni wybrać domenę PLGrid. Użytkownicy wykorzystujący środowisko testowe QCG powinni wybrać domenę TRIAL.

  4. Określenie identyfikatora użytkownika

    Należy podać nazwę użytkownika w infrastrukturze obliczeniowej. W przypadku użytkowników PLGrid, należy podać nazwę rozpoczynającą się ciągiem “plg”.

  5. Wybranie folderu dla wyników

    Opcja ta pozwala na wybranie miejsca na komputerze lokalnym gdzie będą trafiały wyniki obliczeń. Jeśli opcja “Używaj tego folderu dla wszystkich zadań” jest zaznaczona, wyniki wszystkich zadań będą trafiały do podfolderów w wybranym katalogu. Jeśli opcja “Używaj tego folderu dla wszystkich zadań” zostanie odznaczona, domyślnie wyniki będą trafiały do katalogu, z którego pochodził plik główny. Jeśli plik główny nie został użyty, wyniki będą trafiały do wskazanego katalogu.

  6. Wybranie podstawowego protokołu przesyłania danych

    QCG-Now wspiera 2 protokoły przesyłania danych do/z infrastruktury obliczeniowej: GridFTP oraz SFTP. Wybór protokołu jest pozostawiony użytkownikowi. O ile protokół GridFTP jest preferowany, gdyż oferuje bardziej zaawansowane i wydajne mechanizmy, to może on kolidować z konfiguracją sieci związaną z blokowaniem ruchu sieciowego. SFTP pozwala uniknąć większości takich problemów. Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że protokół SFTP jest w zupełności wystarczający dla większości użytkowników.

  7. Wprowadzenie adresów e-mail oraz XMPP

Adresy są wykorzystywane do powiadamiania użytkowników o zmianach stanów zadań oraz o postępach wykonania konkretnej aplikacji. Adres e-mail służy dodatkowo do kontaktu z użytkownikiem w przypadku zgłoszeń o problemach. Aby móc otrzymywać powiadomienia protokołem XMPP należy dodać qcg-notification@plgrid.pl do zaufanych kontaktów.